Deslila

ARANAN HER ŞEY

Putin’den orduya yeni emir… ‘Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri’ yüksek alarma geçti!

'Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri' yüksek alarma geçti!

#rusya #ukrayna

Ukrayna – Rusya savaşında 4’üncü güne girilirken bölgeden üzücü haberler gelmeye devam ediyor. Ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar devam ederken Kremlin’den ‘Rusya konuşmaya hazır, Moskova Ukraynalıları bekliyor’ açıklaması geldi. Ukrayna lideri Zelenski dakikalar içinde bu çağrıya olumsuz yanıt verdi. Ancak ilerleyen saatlerde Rusya, Ukrayna heyetinin görüşmeler için yola çıktığını duyururken, pazartesi günü başlayacak olan görüşmelerin Belarus’un Gomel kentinde yapılacağı öğrenildi. Putin ise NATO’nun agresif açıklamaları üzerine ‘Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri’ne ‘yüksek alarma’ geçme emri verdi. İşte dakika dakika bölgede yaşananlar…

Ukrayna’daki savaş tüm hızı ile devam ediyor. Ülkenin pek çok noktasından çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. Rusya iki Ukrayna kentini daha kuşattığını duyurdu. Başkent Kiev’de yine patlama sesleri duyuluyor. Ukrayna ve Rusya arasında savaşın yanı sıra bir de demeç savaşları yaşanıyor. İşte çatışma haberlerinin geldiği bölgeden dakika dakika Son Dakika gelişmeler…

00.00 Ukrayna BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya, BMGK’da yaptığı açıklamada, şehirlerinin her gün bombalandığını belirterek, “Saldırgan ülkenin temsilcisine şunu söylemek istiyorum. Şu anda Ukrayna şehirlerindeki genel uyarıyı biliyor musunuz? ‘Dikkat, dikkat! Hava saldırısı’ Lütfen fotoğraflara bakın, neler oluyor görün! Sabah akşam bombalanıyor şehirlerimiz. Rusya saldırganlık konusunda kararlı. Üstelik ilk planları başarısız oldu. Herkes de farkında başarısız olduğunu. Bu başarısızlık, Rus liderliğinin yerleşim yerlerine ağır bombardıman emri vermesine yol açtı. Bu çok endişe verici. Çünkü Rus başkan nükleer şantaja başvurmaya karar verdi. Dünya bu tehdidi ciddiye almak zorunda. Ukrayna’da en az 16 çocuk öldürüldü. Bombalı saldırılar nedeniyle hastaneler hizmet veremiyor. Bebekler sığınaklarda dünyaya geliyor” ifadelerini kullandı.

23.55 BM Güvenlik Konseyi, 193 üye ülkenin katılacağı BM Genel Kurulu’nda Ukrayna konusunda yarın olağanüstü oturum yapılması karar tasarısını onayladı.

23.45 Ukrayna Savunma Bakanlığı, Bayraktar SİHA’ların Rus konvoyunu imha ettiği görüntüleri paylaşarak, “Bayraktar TB2 SİHA’lar Herson bölgesinde Rus konvoyunu vurdu” ifadelerini kullandı. Herson’ın ardından Jltomir bölgesindeki Malin şehrinde konuşlanan Rus askeri birlikleri de Bayraktar TB2 SİHA ile etkisiz hal getirildi.

23.25 ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, nükleer silahlarla ilgili söylemin yumuşatılması için Rusya’ya çağrı. BM Güvenlik Konseyi’ndeki oturumda konuşan Greenfield, “Bu hepimizi tehdit eden bir başka gerilim artırıcı ve gereksiz bir adım” ifadesini kullandı.

23.15 Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Rusya’nın operasyonunun başından bu yana 14’ü çocuk 352 sivilin öldüğünü duyurdu. Açıklamaya göre, 116’sı çocuk 1684 kişi de yaralandı.

23.10 Avrupa Birliği, Rus devlet medyasına yasak getirirken, bu gece Rossiya 1 televizyonunun akşam bülteninde Putin’in Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetlere verdiği talimat haberleştirildi. Sunucu bu haberi verirken şu yorumda bulundu: “Rusya dünyadaki en güçlü nükleer potansiyele sahip. Putin Rusya’yı korkutmaya çalışmayın diye onları uyarmıştı.”

23.05 Ukrayna ile Rusya’nın Belarus’un Gomel kentinde yapacağı görüşmelerin pazartesi günü başlayacağı öğrenildi. Ukrayna heyetinin güvenlik gerekçesiyle Polonya üzerinden Gomel’e geçeceği bildirildi.

22.40 Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Joseph Borrell Türkiye saatiyle 22.40’da tekrar gazetecilerin karşısına çıktı ve şu açıklamaları yaptı: 450 milyon Euro’luk bir destek paketi olacak. 50 milyon Euro’luk da yakıt ve korucuyu ekipman desteği verilecek. Tarihimizde ilk defa böyle bir şey yapıyoruz. Kimse bu kararı engellemedi. Polonya’ya teşekkür etmek istiyorum. Lojistik üs olarak gönüllü oldu. Yaptırımlarda şu konularda mutabık kaldı. Hangi kurumların yaptırıma tabi olacağını belirledik .Yarın itibarıyla yayınlanacak bu liste. Burada Rus oligarklar var, iş insanları var. Siyasi isimlere de yaptırım uygulanacak. Putin’in sistemindeki kilit isimleri hedef alacağız.

Bir ülkenin finansal sistemi diğer ülkelerle entegre halindeyken öyle hızlıca koparmak, makasla keser gibi koparmak bir anda mümkün olmuyor. Burada finansal sistemin çalışması için bir imkan da kalmalı. Akrabalarına para göndermeleri gerekir örneğin. Rusya için de geçerli bunlar. Olabilecek en fazla zararı vermek için yaptık bunu.

22.38 Rusya’nın Ukrayna topaklarına yönelik başlattığı askeri harekatın ardından Rusya’ya uygulanacak yaptırım listesi uzamaya devam ediyor. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, 1,3 trilyon dolarlık büyüklüğüyle dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Devlet Varlık Fonu’nun, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından Rus varlıklarını elden çıkaracağını söyleyerek, “Fonun yatırımlarını dondurmaya karar verdik ve (Rusya’nın) satış sürecini başlattık” dedi.

22.35 Sosyal medya hesabından açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna ordusuna gönderilecek silah, mühimmat ve yakıtın yolda olduğunu söyledi.